Niedzielne kazanie   
III Niedziela Zwykła, rok C 27 stycznia 2019 r.
Dodano dnia 27.01.2019 12:57
Ne 8,1-4.5-6.8-10; 1 Kor 12,12-30; Łk 1,1-4;4,14-21
_____________________________________

Ważne początki

 

 

 

Łukasz rozpoczynając Ewangelię od razu podaje motywację, wyjaśniając co spowodowało, że zaczął spisywać wszystkie wydarzenia i słowa Jezusa. Tym powodem było potwierdzenie i umocnienie znanej już Teofilowi nauki o Jezusie. Pięknie zachował się Łukasz umacniając Teofila w tak ważnej sprawie jak wiedza prowadząca do głębszej wiary w Jezusa.

To ważne, aby nawzajem umacniać się w wierze. Stąd warto się zapytać: czy ja w swoim zachowaniu, słowach, a może jakąś formą pisaną przedstawiam komuś naukę Jezusa? Czy odczuwam wdzięczność, za ludzi, którzy ukazali mi piękny obraz Jezusa? Czy są tacy, którzy umocnili moją wiarę w Jezusa?

Ewangelista Łukasz dokonuje wielkiej pracy redakcyjnej ze względu na jedną osobę. Jednak najważniejsze jest dla niego to, żeby podzielić się wiedzą o Jezusie. Czy ja w swoim życiu potrafię się dzielić i tak wiele poświęcić dla drugiej osoby ze względu na Jezusa?

Wydarzeniem początkowym, na które ukierunkowuje nas Łukasz w dzisiejszej Ewangelii, jest powrót Jezusa z pustyni po czterdziestodniowej modlitwie, poście i walce z szatanem do Galilei, a zwłaszcza do swojego rodzinnego miasta Nazaret. Autor zwraca tu uwagę na to, że Jezus jest pełen Ducha.

Czy istnieją w moim życiu takie miejsca, takie momenty, z których wracam bardziej ubogacony duchowo? Wiem, że ilekroć w to miejsce wrócę, że gdy to wydarzenie w moim życiu się powtórzy, to znowu będę wzmocniony i napełniony Duchem Bożym.

Czy znajduję na co dzień „przestrzeń pustyni" na modlitwę? Czy proszę z wiarą o moc Ducha? Czy stać mnie jeszcze na dobrowolne przeżywanie i podejmowanie postu?
Jezus swój powrót z pustyni potwierdza wdzięcznością Ojcu wchodząc i nauczając w synagogach. Czy ja często dziękuję Bogu za dostrzegalne Jego działanie i odczucie w sobie Jego mocy podczas obecności w świątyni? Czy przypadkiem nie mijam szerokim łukiem kościoła, nie wchodząc do niego, a przez to nie mogę być wdzięcznym i dostrzegać Jego obecności w swoim życiu? A może wchodzę i nawet uczestniczę we Mszy św., ale to uczestnictwo nie powoduje we mnie nic szczególnego?

Otwarcie zwoju przez Jezusa jest początkiem dialogu między Bogiem i człowiekiem, co stało się tylko i wyłącznie, dzięki Bogu, który w ten ludzki sposób, pragnął przemówić do każdego człowieka, do każdego z nas.
Czy w swoim życiu doświadczam, że ten dialog Boga do mnie nieustannie jest skierowany i to właśnie jest widoczne na kartach Pisma Św?

Jezus, odczytując zwój Izajasza, „znalazł miejsce", gdzie było napisane o Nim. Odnalazł się w Księdze Życia. Odnalazł swoją misję odnajdywania zagubionych. Nie bez powodu Łukasz, na samym początku drogi Jezusa, tuż po doświadczeniu kuszenia na pustyni, umieszcza ten epizod z odczytaniem słów natchnionych. To punkt orientacyjny dla nas wszystkich. Właśnie tak każdy z nas ma rozpoczynać pierwszy krok, każdą decyzję, każdy dzień i tydzień - od odnalezienia swego miejsca w Biblii. Odnajdując się w Biblii, odnajdujesz się w życiu.

Pięknie podsumowują całość dzisiejszej Ewangelii słowa; „Dziś spełniły się te słowa Pisma" (21). To otwarcie przez Jezusa zwoju tak bardzo pasuje do otwierania naszej historii życia, nawet gdyby to była najbardziej mroczna historia. Zarazem przez to otwarcie nadaje nowe, piękniejsze znaczenie naszemu życiu. Przecież to On sam mówi, że chce uwolnić uciśnionych przez jakiekolwiek dolegliwości. Tylko On może nadać sens naszemu ludzkiemu życiu i to On chce pisać dalsze stronice księgi naszego życia innymi, lepszymi i piękniejszymi wydarzeniami. Jezus jednoznacznie podkreśla, że On dokonuje wszelkiego wyzwolenia. A to wyzwolenie realizuje się już dziś, a nie kiedyś tam w późniejszym czasie. Musimy wiedzieć, że ono nie dokonuje się tyle w sferze działania, co bardziej w sferze życia. Tylko całkowicie wyzwoleni możemy być wyzwolicielami dla innych.

Zastanów się, czy umiesz odczytać swoje doświadczenia na mapie Biblii i czy słowa Biblii dają się odnaleźć na twojej drodze życia i w miejscach, do których ty trafiasz.

Leszek Skaliński SDS

Otwierany 2017 razy Źródło: katolik.pl Autor: Leszek Skaliński SDS
Ocena   
  Zarejestruj / zaloguj się, aby oceniać
Komentarze   
Do tej pory nikt nie komentował
Twój komentarz   


Logowanie
Login
Hasło
Zakładanie konta
Wyróżnione teksty
Galeria naszego kościoła