Z życia parafii   
Wymiana parafialna parafia św.Józefa w Łęcznej -Legnago
Dodano dnia 26.08.2018 20:38
Ryszard Kapuściński powiedział kiedyś, że „istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej..." Przez ostatnich kilka tygodni tą słabość próbowali w zasiać w grupie młodych Polaków ks. Dawid Gawin z par. Opiekuna Rodzin w Łęcznej oraz ks. Stefano Marcolini z parafii Terranegra.
Przygotowania do wymiany parafialnej rozpoczęły się już rok wcześniej. Ksiądz Dawid robił wszystko, aby ułatwić polskiej grupie wyjazd do Legnago. Zaczynając od pomocy finansowej, przez zorganizowanie loterii fantowej, po naukę języka i włoskiego savoir-vivre.

23 lipca 2018 podekscytowani oraz w pełni przygotowani do podróży wylecieliśmy do Włoch. Pierwszym etapem naszej podróży było zwiedzanie Mediolanu. Największe wrażenie wywarła na nas katedra Narodzin Św. Marii. Oprócz tego w europejskiej stolicy mody widzieliśmy ogromny stadion San Siro. Mediolan dostarczył nam wielu wrażeń, jednak emocje dopiero następnego dnia miały sięgnąć zenitu.
To 24 lipca osiągnęliśmy cel naszej podróży, dotarliśmy do Legnago, do dzielnicy Terranegra oraz poznaliśmy rodziny, które podjęły się goszczenia nas przez tydzień w swoich domach. Wraz z naszymi włoskimi przyjaciółmi Wenecję i zdobyliśmy górę Monte Baldo, na której skale wykute jest Sanktuarium Madonna della Corona. W Weronie, oprócz kościołów, w których dokładniej mogliśmy przyjrzeć się historii chrześcijaństwa, mieliśmy okazję podziwiać niezwykle utalentowanego Roberto Bolle- sławnego tancerza baletowego. Jego występo podziwialiśmy na amfiteatrze wybudowanym w I wieku n.e. , co spotęgowało nasze doznania w czasie przedstawienia.
Pamiętając, że jakość podróży mierzy się w liczbie poznanych ludzie należy wspomnieć o wspaniałych Włochach, którzy pomogli w organizacji wyjazdu, towarzyszyli nam w zwiedzaniu wspaniałych zakątków prowincji Werona oraz udostępnili nam swoje domy i pokazali, że Włoska gościnność dorównuje tradycyjnej polskiej.
31. lipca zmęczeni, ale szczęśliwi, z bagażem pełnym nowych doświadczeń dotarliśmy do Łęcznej. Z głowami pełnymi pomysłów rozpoczynamy przygotowania do przyszłorocznje wymiany, w czasie której tym razem to Polacy będą gościć przyjaciół w Włoch.

 

Otwierany 3065 razy
Ocena   
  Zarejestruj / zaloguj się, aby oceniać
Komentarze   
Do tej pory nikt nie komentował
Twój komentarz   


Logowanie
Login
Hasło
Zakładanie konta
Wyróżnione teksty
Galeria naszego kościoła