Z życia Kościoła   
Abp Budzik - synod będzie „inwentaryzacją” archidiecezji
Dodano dnia 03.04.2019 22:14

Musimy przejrzeć się naszemu lokalnemu Kościołowi, w jakim punkcie jesteśmy. Spotkanie synodalne będzie taką inwentaryzacją archidiecezji - powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski wziął udział w konferencji prasowej, zapowiadającej III synod archidiecezji lubelskiej.

 

 

Sekretarzem synodu został ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej, który podczas spotkania z dziennikarzami przypomniał historię organizacji synodów w dziejach Kościoła. Zaznaczył, że synody nie są zwoływane jako odpowiedź na sytuacje krytyczne, ale są zwyczajną formą organizacji lokalnego Kościoła.

 

- Najważniejszym celem organizacji synodów jest wzrost wiary. Ze względu na długi odstęp pomiędzy synodami warto zdiagnozować niektóre zjawiska, które pojawiły się w życiu diecezjalnym na przestrzeni lat - powiedział kapłan.

 

Z kolei metropolita lubelski zauważył, że od ostatniego synodu upłynęło ponad 30 lat, podczas których zmieniła się rzeczywistość w Polsce. - Nie jesteśmy już diecezją, tylko archidiecezją. Współczesny Kościół stoi przed zupełnie nowymi wyzwaniami niż trzy dekady temu. Dlatego jest potrzeba, aby zwołać wspólne zgromadzenie księży i świeckich - powiedział abp Budzik.

 

Zdaniem hierarchy prace synodalne mają z jednej strony podsumować dotychczasowy model funkcjonowania archidiecezji, a z drugiej wypracować nowe metody współpracy wewnątrz lokalnej wspólnoty wiernych.

 

- Musimy przejrzeć się naszemu lokalnemu Kościołowi, w jakim punkcie jesteśmy. Spotkanie synodalne będzie taką inwentaryzacją archidiecezji. Nie chcemy nic z góry programować, chcemy, żeby Duch Święty kierował naszym spotkaniem - zaznaczył abp Budzik.


W ramach przygotowania do synodu zostanie wyłoniona komisja przygotowawcza, której pierwszym zadaniem będzie ustalenie tematów, jakie podejmie synod. Następnie powstaną zespoły robocze, które będą obradowały w ramach pierwszej fazie synodu.

 

Wyniki ich prac zostaną przedstawione zgromadzeniu plenarnemu synodu, który będzie odpowiedzialny za stworzenie dokumentu końcowego. W skład wszystkich gremiów synodu zostaną powołani księża, jak i świeccy. Dodatkowo do komisji zajmującej się dialogiem ekumenicznym zostaną zaproszeni przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich.

 

Faza przygotowawcza synodu ma zakończyć się w przyszłym roku.

Otwierany 416 razy Źródło: https://ekai.pl
Ocena   
  Zarejestruj / zaloguj się, aby oceniać
Komentarze   
Do tej pory nikt nie komentował
Twój komentarz   


Logowanie
Login
Hasło
Zakładanie konta
Wyróżnione teksty
Galeria naszego kościoła