Papież Franciszek   
Papież ustanowił nową uroczystość
Dodano dnia 23.06.2021 21:28
Papież wyjaśnił w specjalnym orędziu, że jedną z motywacji ustanowienia Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych właśnie teraz, było osobiste towarzyszenie osobom starszym w czasie powolnego wychodzenia z bolesnego doświadczenia pandemii.

 

Watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia zaprezentowała dziś szczegóły dotyczące 1 Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, który - decyzją papieża Franciszka - będzie obchodzony w Kościołach na całym świecie w niedzielę 25 lipca, pod hasłem "Ja jestem z tobą przez wszystkie dni" (por. Mt 28, 20).


Msza św. w intencji osób starszych, zaproszenie do osobistego spotkania młodzieży z przedstawicielami najstarszych pokoleń, możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami - to niektóre spośród propozycji, jakie przedstawiła Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia - odpowiedzialna w Watykanie za duszpasterstwo osób starszych i koordynację nowej inicjatywy w Kościele - Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Począwszy od tego roku, będzie on obchodzony w lipcu, w niedzielę, która przypada najbliżej liturgicznego wspomnienia dziadków Pana Jezusa - jak określa się św. Joachima i Annę, rodziców Maryi. W tym roku obchody te odbędą się 25 lipca.

 

Pomysł zrodził się w czasie pandemii
Sama uroczystość, wprowadzona została do kalendarza kościelnego przez papieża Franciszka. Jak wyjaśnił on w orędziu, opublikowanym dziś, jedną z motywacji jego ustanowienia właśnie teraz, było osobiste towarzyszenie osobom starszym w czasie powolnego wychodzenia z bolesnego doświadczenia pandemii. "Podczas tych miesięcy pandemii, Pan nie przestaje posyłać aniołów, aby ukoić naszą samotność i powtarzać nam: "Ja jestem z tobą przez wszystkie dni". Mówi to do Ciebie, mówi to do mnie, do wszystkich. I to jest istotą tego pierwszego Dnia, który pragnąłem aby był obchodzony po raz pierwszy właśnie w tym roku, po długim czasie izolacji i wciąż powolnym odradzaniu się życia społecznego: aby każdego dziadka, każdą babcię, każdą osobę starszą - zwłaszcza tych spośród nas, którzy są najbardziej samotni - odwiedził anioł!" - pisze Franciszek w orędziu.


To właśnie ten papieski dokument jest głównym drogowskazem do obchodów tegorocznego święta i sposobów włączenia go do lokalnych kalendarzy kościelnych. Jego uzupełnieniem jest pakiet duszpasterski, przygotowany w pięciu językach przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia i dostępny pod tym adresem. Pakiet zawiera m.in. sugestie dotyczące przygotowania uroczystości w parafiach i diecezjach, wybór tekstów papieskich poświęconych osobom starszym, podpowiedzi liturgiczne oraz homiletyczne, a także krótki list przewodni autorstwa m.in. kard. Kevina Farrella, prefekta DLFV.

 

Oprócz papieskiego orędzia, z okazji 1. Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych przygotowana też została oficjalna modlitwa.

 

Obchody blisko wspomnienia liturgicznego św. Joachima i Anny
Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie obchodzony w Kościele na całym świecie 25 lipca - w 4. niedzielę lipca, najbliższą uroczystości wspomnienia liturgicznego św. Joachima i Anny, rodziców Matki Bożej, obchodzonego 26 lipca. Tematem dnia będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Mateusza: "Ja jestem z tobą przez wszystkie dni" (por. Mt 28, 20)., która ma jednoczyć wiernych na całym świecie. Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia zachęca też do promowania wydarzenia w mediach społecznościowych - aby tym kanałem dotrzeć do młodych ludzi, który papież w szczególny sposób chce zaprosić do aktywnego udziału nie tylko w święcie ale i w codziennej trosce o osoby starsze. Tegoroczne obchody, ze względu na okoliczności pandemii COVID-19 mają być też czasem szczególnej modlitwy w intencji jej ofiar wśród osób starszych.


"Sposób, w jaki poszczególne diecezje lub wspólnoty będą obchodzić ten Dzień, będzie prawdopodobnie - na co mamy nadzieję - całkiem inny i dostosowany do potrzeb duszpasterskich każdego miejsca. Tam, gdzie istnieje już tego typu tradycja, zapraszamy do jej utrzymania. Jedną z sugestii, którą chcielibyśmy przedstawić, jest poświęcenie specjalnego pomnika dedykowanego osobom starszym, które zmarły z powodu koronawirusa" - mówił podczas konferencji prasowej prezentującej wydarzenie Vittorio Scelzo, odpowiedzialny za duszpasterstwo osób starszych w watykańskiej Dykasterii.


Wydarzenie na poziomie parafii
Obchody 1. Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych powinny odbywać się na poziomie parafii, aby mogło w nich wziąć udział jak najwięcej osób, a same uroczystości pomogły w tworzeniu i umacnianiu więzi społecznych i duszpasterskich. W centrum obchodów powinna znaleźć się Msza św. - przynajmniej jedna w tym dniu poświęcona właśnie osobom starszym i przygotowana z troską aby jak najwięcej z nich mogło wziąć w niej udział. Będzie ona sprawowana w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem, który tego dnia będzie przewodniczył Eucharystii w Bazylice Watykańskiej.

 

Kolejną propozycją jest osobiste spotkanie ludzi młodych z osobami starszymi - którego symbolicznym gestem może być przekazanie osobom starszym wydrukowanej kopii papieskiego orędzia. Spotkanie to, najlepiej, gdyby mogło odbyć się w tradycyjnej formie, ale jeśli z różnych powodów będzie ono niemożliwe, Watykan zaprasza do zatroszczenia się przynajmniej o wirtualny, choć wciąż osobisty i serdeczny kontakt. Zaprasza przy tym młodych ludzi zarówno do zatroszczenia się w tym dniu o osoby starsze z ich rodzin, jak też o te, które są samotne, opuszczone czy też pozbawione możliwości przemieszczania się. Zarówno za udział we Mszy św., jak też za spotkanie z osobą starszą można w tym dniu uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Przysługuje on także osobom starszym, które fizycznie nie będą mogły wziąć udziału w obchodach, ale będą się z nimi łączyły duchowo.

 

. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie obchodzony w Kościele na całym świecie 25 lipca - w 4. niedzielę lipca, najbliższą uroczystości wspomnienia liturgicznego św. Joachima i Anny, rodziców Matki Bożej, obchodzonego 26 lipca. Tematem dnia będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Mateusza: "Ja jestem z tobą przez wszystkie dni" (por. Mt 28, 20).

Zobacz także

Otwierany 917 razy Źródło: deon.pl
Ocena   
  Zarejestruj / zaloguj się, aby oceniać
Komentarze   
Do tej pory nikt nie komentował
Twój komentarz   


Logowanie
Login
Hasło
Zakładanie konta
Wyróżnione teksty
Galeria naszego kościoła