Niedzielne kazanie   
XXVIII Niedziela Zwykła, rok C
Dodano dnia 09.10.2022 09:18

2 Krl 5,14-17; 2 Tm 2,8-13; Łk 17,11-19

Wrócił chwaląc Boga donośnym głosem... 

Trąd - jako choroba niszcząca ciało człowieka, absolutnie przekraczająca możliwości medycyny w starożytności - staje się w narodzie wybranym powodem wykluczenia chorego z życia cywilnego i religijnego. W widzialny sposób trędowaty żyje śmiercią! (S. Fausti). Dlatego w Biblii trąd staje się symbolem grzechu, z którego uwolnienia nie wychodzi się poprzez interwencję ludzką. Jak grzech jest dziełem człowieka, a jego skutki niszczą życie duchowe, psychiczne i fizyczne, aż do najtragiczniejszego skutku - śmierci, tak ocalenie-zbawienie jest absolutnie dziełem i darem Boga. Przyjmując dar-ocalenie jesteśmy jednocześnie wezwani do oddania czci i głębszej jedności z Panem tego daru. Nie powinniśmy rozdzielać Dawcy od Daru zbawienia, ale możemy to niestety czynić. Jest to postawa, która może prowadzić do pychy i zatwardziałości, chyba poważniejszego stadium niż trąd fizyczny. Spróbujmy ocenić zachowanie człowieka, który topił się, został uratowany przez ryzykującego życie ratownika i... w ogóle mu nie podziękował. A przecież Syn Boży - Jezus w tej wielkiej wyprawie do trędowatych - stracił życie... nam dał swoje życie a sam swoje za nas stracił. Na tym jednak nie kończy się historia trądu, trędowatych ani Zbawiciela trędowatych. Jezus żyje i uzdrowienie człowieka grzesznego jest dostępne w każdym czasie i każdym miejscu.

 

W liczbie 10 uzdrowionych trędowatych spotykających Jezusa widzimy całą, chorą ludzkość wołającą o litość (por. Łk 17,11-19). Jezus rzeczywiście ocala wszystkich, ale czy wszyscy chcą przyjąć ten dar i czyniąc dzięki za Niego, chociażby w Eucharystii, wzrastać i owocować dobrymi czynami? Tylko jeden z dziesięciu uzdrowionych wrócił, aby podziękować Jezusowi, chwalił głośno Boga i adorował Jezusa. W świecie Ducha nic nie dzieje się automatycznie. Dar zbawienia możemy przyjąć jedynie świadomie i dobrowolnie. W każdej Mszy Św. słyszymy słowa konsekracji chleba i wina: "To jest kielich krwi mojej nowego i wiecznego przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów". "Za was i za wielu..." Trzeba rozróżnić "wielu" od "wszystkich". Zbawienie staje się realne w momencie przyjęcia go. Jezus chce, aby czynić to "na Jego pamiątkę", aż do końca świata. Msza Św. - uobecnienie ofiary krzyża - staje się ważna dla każdej osoby w każdym czasie. Do Jezusa przychodzą Ci, którzy chcą mieć udział w Jego ofierze Jej owocach, okazują Mu posłuszeństwo wiary, którzy chcą wpisać swoje życie w Jego ofiarę (H. Witczyk). Tak jak smutne jest, że tylko jeden przyszedł podziękować po uzdrowieniu tak smutne jest, że chrześcijanie coraz częściej nie chcą, nie rozumieją obecności Jezusa Zbawiciela na Eucharystii, podczas której Krew Jezusa obmywa, ocala i daje życie dotkniętym przez trąd. Syryjczyk i Samarytanin - czyli ludzie z poza narodu wybranego pojęli łaskę Boga lepiej niż wybrani i bliscy. Naaman poganin wyznaje przed prorokiem Boga Jedynego: "odtąd twój sługa nie będzie składał ofiary całopalnej ani ofiary krwawej innym bogom, jak tylko Panu" (2 Krl 5, 17). Wszyscy powinni dziękować, wielu dziękuje... a my, którym zostanie ukazane za chwilę Ciało Pana i Jego Krew podczas tej Mszy Św.?

 

Eucharystia i to co w niej się dokonuje to nie godzina ani dwie, to życie... Dziękczynienie za Dar i Dawcę w Jedynej Osobie Syna Bożego to ostatecznie droga do coraz ściślejszej jedności Jezusem, aby wzrastać w miłości a nie stać w miejscu lub pozostawać w stanie śmierci. To byłoby piekło albo niechybne zbliżanie się do piekła. Św. Paweł doświadczając olbrzymich cierpień i trudów w głoszeniu Jezusa uświadamia nam - zachęcając, aby zanurzać nasze życie w życiu Jezusa; być wiernym jak On, cierpieć z Nim, umierać z Nim, aby nieustannie przechodzić ze śmierci do życia (por. 2 Tm 2,8-13).

Andrzej Prugar OFMConvOtwierany 539 razy Źródło: katolik.pl Autor: o. Andrzej Prugar OFMConv
Ocena   
  Zarejestruj / zaloguj się, aby oceniać
Komentarze   
Do tej pory nikt nie komentował
Twój komentarz   


Logowanie
Login
Hasło
Zakładanie konta
Wyróżnione teksty
Galeria naszego kościoła