Niedzielne kazanie   
VI Niedziela Zwykła, rok A 16 lutego 2020 r.
Dodano dnia 16.02.2020 11:05
Syr 15,15-20; 1 Kor 2,6-10; Mt 5,17-37
______________________________________________

Ani jednego włosa...

 

 

Wczoraj słyszałem zapowiedź programu w jednej ze stacji telewizyjnych; dyskusję na temat możliwości wychowania dziecka... przez dwóch mężczyzn. Gdyby można zadać pytanie każdemu z uczestników tego programu: czy chciałby pan/pani mieć od początku do końca życia dwóch tatusiów? Takich programów i dyskusji mamy coraz więcej.

Już w starożytności znano metody farbowania włosów na głowie. Można tym sposobem upiększyć swój wygląd, oszukać czas. Jednocześnie wszyscy przyznają, że nie mamy wpływu, jest to ponad nasze możliwości, utrzymać takie samo piękno włosów przez całe życie. Po prostu włosy starzeją się, niszczeją i wypadają... Zdaje się jednak, że Jezus mówi nie tylko o tym, co mamy na głowie, ale o tym co mamy pod włosami, w naszym umyśle i w sercu: "Ani na swoją głowę nie przysięgaj, bo nie możesz nawet jednego włosa uczynić białym albo czarnym. Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi" (Mt 5,36-37).

Ludzie na długo przed Chrystusem uważali, że słowa przysięgi to taki rodzaj mowy, która odwołuje się do wyższej mocy niż sam człowiek, po to, aby mieć wsparcie swoich, ludzkich słów. Wiedzieli również, ze człowiek może ściągnąć na siebie gniew owej mocy jeśli słowa nie idą w parze z prawdą. Jezus zabrania swoim uczniom przysięgać, powoływać się na autorytet Boga, ani nawet na swoja mądrą głowę. Prawda bowiem jest jedna i albo uznaje się, że pochodzi od Boga i jest możliwa do rozpoznania w życia i stosowanie jej albo nie (por. Syr 15,15). Chodzi o to, aby wszystkie nasze słowa były jednoznaczne (tak-tak; nie-nie) i objawiały mądrość Boga, która jest objawiona w Dekalogu ostatecznie zinterpretowanym i wypełnionym przez Jezusa. Nie ma sensu tracić czasu produkując nowe argumenty do tego, co Biblia nazywa grzechem i złem. Tak to trzeba po prostu nazywać.

Co więc znaczy cudzołożyć? Również pożądliwie patrzeć na człowieka. Co oznacza zabijać? Również nosić w sobie gniew do człowieka. Co oznacza przysięgać? Również odwoływać się do nowoczesności, postępu, tolerancji, tego co rodzi się a naszej głowi jako czegoś wyżej niż sam Bóg, Dekalog, Jezus Chrystus (por. Mt 5,17-35). Krzyżujemy na nowo Pana chwały (por. 1 Kor 2,6-8) jeśli nie chcemy przyjąć interpretacji Dekalogu, którą jest ostatecznie życie Pana Jezusa. Rozumieją to ci, którzy chcą iść drogą mądrości ewangelicznej. Nie rozumieją ci, którzy upatrują we władzy i swojej głowie stworzenie nowego świata.

Ani jednemu naszemu włosowi nie możemy ostatecznie przedłużyć "życia", jednak mamy pokusę ustanowić nowe czasy z nowym dekalogiem i jego rozumieniem. Ostatecznie nie tylko wypadną nam włosy, ale również okaże się, że ani o jeden włos nie zbliżyliśmy się do Boga ani tego, co Bóg przygotował tym, którzy Go miłują (1 Kor 2,9).

Andrzej Prugar OFMConv

Otwierany 1862 razy Źródło: katolik.pl Autor: Andrzej Prugar OFMConv
Ocena   
  Zarejestruj / zaloguj się, aby oceniać
Komentarze   
Do tej pory nikt nie komentował
Twój komentarz   


Logowanie
Login
Hasło
Zakładanie konta
Wyróżnione teksty
Galeria naszego kościoła