Niedzielne kazanie   
Boże Narodzenie 25 grudnia 2020 r.
Dodano dnia 27.12.2020 10:30
Iz 52,7-10; Hbr 1,1-6; J 1,1-18

Narodził się wam Zbawiciel

„Słowo stało się Ciałem i zamieszkało miedzy nami" (J 1,14). Oto zwiastuję wam radość wielką: narodził się wam Zbawiciel!

 

 

Pewnego roku tuż przed Bożym Narodzeniem telewizja francuska nadała program, w czasie którego kamery telewizyjne ustawiono w ukryciu dużego marketu w Paryżu. Wiele osób wychodziło ze świątecznymi zakupami. Młody człowiek pytał niektórych: Czy moglibyście pomóc młodemu małżeństwu, które przybyło do Paryża z Palestyny? Są w trudnej sytuacji. Nic nie mają, a ona spodziewa się dziecka. Nikt z zapytanych nie odpowiedział pozytywnie. Wszyscy mieli jakieś trudności. Dopiero właściciel małej kawiarenki, Algierczyk, ofiarował swoją pomoc, pieniądze, samochód do szpitala, pokój...

 

Narodził się wam Zbawiciel! I czy coś się zmieniło na świecie? Patrząc wokół nas, można powiedzieć, że nic. Na świecie wiele zła. Ludzie wobec siebie obojętni. Jest tak samo jak wczoraj. Dlaczego? Św. Jan Ewangelista powie, ponieważ „Chrystus przyszedł do swoich, a swoi Go nie przyjęli" (J 1,11). Jakże biedny jest świat i człowiek w nim żyjący, który nie chce przyjąć Prawdziwej Miłości. Ale są i ci szczęśliwi, „którzy Go przyjęli i tym dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi" (J 1, 12). Ci przyjmujący Boga to cały zastęp tych, którzy uwierzyli Miłości i poszli za nią. To ci, którzy „miłują nie słowem i językiem" (1 J 3,18), ale konkretnymi czynami wobec ubogich, potrzebujących, opuszczonych, sponiewieranych przez ludzi i los.

 

Narodził się wam Zbawiciel! I czy coś się zmieniło w twoim życiu? Adam Mickiewicz upomina nas dzisiaj: „Wierzysz, że Bóg narodził się w betlejemskim żłobie, lecz biada ci, jeżeli nie zrodził się w tobie?". Czy oprócz świątecznego wystroju, zmieniło się twoje serce? Popatrz, oto „Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał..." (J 3,16). Miłość - to przez nią Jezus stał się człowiekiem. To dzięki Miłości „Słowo stało się Ciałem" (J 1,14), po to abyś wiedział, że jesteś naprawdę kochany. Jaka wielka prostota i delikatność miłości Boga, która ofiarowuje się nam w Dziecięciu. Bóg przychodzi delikatnie, po to abyś ufnie otworzył dla Niego swoje serce.

 

Te piękne święta to przede wszystkim miłość, dobroć, ciepło i życzliwość. Te uczucia wyzwala w nas Boża Dziecina. Chcemy, by nikt nie poczuł się samotny. Pragniemy wszystkich przygarnąć i ze wszystkimi podzielić się przeżywaną radością. Jezus stając się człowiekiem, pokazał, że chce zamieszkać w każdym z nas. Dlatego każdy człowiek jest dla nas nie tylko bliźnim, najbliższym przyjacielem, ale i znakiem Boga. To jest dla nas wskazówka: gdzie możemy znaleźć to, czego nasze serce tak pragnie? W Bogu, który swą miłość nam objawił w Jezusie i w ludziach, w których On mieszka. Nie lękajmy się, kiedy jesteśmy zagubieni. Jezus jest z nami! Z nami są także ludzie przez których nas kocha.

 

Narodził się wam Zbawiciel! Niech te radosne słowa pobudzą nas do miłości, którą będziemy się dzielić z innymi. Każdy z nas jest wezwany, aby być znakiem miłości dla innych. Poprzez miłość możemy zmieniać świat i nas samych. Niech te radosne święta Bożego Narodzenia otworzą nasze serca na Miłość, która dzięki nam będzie mogła dotrzeć do tych , którzy ją poszukują.

 

 

Jacek Wawrzyniak SDS

Otwierany 1420 razy Źródło: katolik.pl Autor: Jacek Wawrzyniak SDS
Ocena   
  Zarejestruj / zaloguj się, aby oceniać
Komentarze   
Do tej pory nikt nie komentował
Twój komentarz   


Logowanie
Login
Hasło
Zakładanie konta
Wyróżnione teksty
Galeria naszego kościoła