Symbole św. Jakuba
Dodano dnia 19.08.2010 09:20
„W tym samym czasie Herod zaczął prześladować niektórych członków Kościoła. Ściął mieczem Jakuba, brata Jana..." (Dz 12,1-2)




Tradycja podaje, że św. Jakub Większy po Zesłaniu Ducha Świętego udał się najpierw do Hiszpanii, żeby tam głosić Dobrą Nowinę. W 830 roku jego relikwie zostały sprowadzone do Hiszpanii, do miejscowości, która otrzymała nazwę Santiago de Compostela. Santiago znaczy Jakub. Na Półwyspie Iberyjskim trwały wówczas walki między chrześcijanami i Arabami. Rycerze chrześcijański ruszając do boju krzyczeli imię świętego, którego z racji ewangelizowania przez niego Hiszpanii, uważali za patrona. Wołali w ludowej łacinie "Sant Iacob" (Święty Jakub), co wkrótce przeszło w "Santiago". Z kolei Compostela pochodzi od łacińskich słów "Campus Staelle" (Pole gwiazdy). Według tradycji relikwie znalazły się w Hiszpanii już w VII wieku (w miejscowości Iria), ale zaginęły. Odnalazły się w cudowny sposób. Drogę do nich wskazywała gwiazda.
Przez całe średniowiecze pielgrzymki do grobu świętego były niezwykle popularne. Santiago de Compostela stało się po Ziemi Świętej i Jerozolimie najważniejszym celem ówczesnych peregrynacji. Drogę do Santiago nazywano często Mleczną Drogą - w nawiązaniu do gwiazd, które miały wskazywać grób.
Nic więc dziwnego, że najważniejszym atrybutem św. Jakuba Starszego jest kij pielgrzymi. Czasem zresztą Apostoł jest przedstawiany w stroju pielgrzymim, z charakterystycznymi muszelkami (Santiago de Compostela leży blisko Atlantyku).





Chrześcijańscy rycerze przez cały okres reconquisty (czyli walk o odbicie z rąk arabskich Półwyspu Pirenejskiego) zakończonej dopiero w 1492 roku odzyskaniem Granady, wierzyli, że razem z nimi na niewiernych rzuca się św. Jakub: na koniu, w zbroi i z mieczem, czasem ze sztandarem. Tak święty jest często przedstawiany w sztuce hiszpańskiej.




Św. Jakub Starszy był biskupem Jerozolimy. Poniósł śmierć męczeńską jako pierwszy z apostołów. W 44 roku został ścięty mieczem z rozkazu Heroda Agryppy I, wnuka Heroda I Wielkiego.  później miecz stał się symbolem Świętych wojowników, rycerzy i walczących mężczyzn. Miecz jest często postrzegany jako Krzyż Świętego Jakuba, który jest czerwonym krzyżem, ukształtowanym w kształcie miecza, którego krótsze ramiona kończą się sztyletem uformowanym w lilie ze Świętym Jakubem w środku.
Dlatego wizerunkom apostoła często towarzyszy miecz.




Najczęściej Święty Jakub jest przedstawiany jako starszy mężczyzna i Apostoł. Do 12-ego wieku, on był tylko rozpoznawany poprzez ogólny atrybut Apostoła: "Biblię".





Od wieków średnich, Święty Jakub jest także przedstawiany jako ojciec pielgrzyma z dużą laską, z butelką wody i statkiem Świętego Jakuba. Jedna z legend mówi nam, że rycerz wraz z jego rozpędzonym koniem wpadł do morza i prosił Świętego Jakuba o pomoc. Pozostali rycerze pozostali na morzu i kiedy on dostał się na brzeg, on zauważył, że on był cały pokryty muszelkami. Muszle Świętego Jakuba można znaleźć na północnym, hiszpańskim wybrzeżu w Galicji.



 

Otwierany 11618 razy Źródło: wiara.pl marypages.com wikipedia.org
Ocena   
  Zarejestruj / zaloguj się, aby oceniać
Komentarze   
Do tej pory nikt nie komentował
Twój komentarz   


Logowanie
Login
Hasło
Zakładanie konta
Wyróżnione teksty
Galeria naszego kościoła