Ważny temat   
Rozpoczęła się peregrynacja znaków ŚDM w archidiecezji lubelskiej
Dodano dnia 25.08.2015 08:11
Podczas Spotkania Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie rozpoczęła się peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży. Uroczystemu powitaniu Krzyża i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani przewodniczył abp Stanisław Budzik.

 

- Niech krzyż naszego Pana stanie się naszym światłem i zbawieniem, a Maryja nauczy nas żywej, radosnej i apostolskiej wiary - mówił metropolita lubelski. Peregrynacja potrwa do 5 września.

 

W homilii podczas Eucharystii, która rozpoczęła peregrynację znaków ŚDM w archidiecezji lubelskiej, metropolita zwracał uwagę na to, że współczesny człowiek nadal potrzebuje odkupienia. - Nawet największe osiągnięcia cywilizacyjne nie zastąpią ludzkiej tęsknoty za światem sprawiedliwym, spokojnym oraz za życiem w harmonii, pokoju i szczęściu - podkreślił arcybiskup.

 

Metropolita dodał, że odpowiedzią na wszelkie pytania rodzące się z tęsknoty za odkupieniem i wyzwoleniem jest Jezus Chrystus, jedyny Odkupiciel człowieka. - Wszelkie ludzkie działanie zawsze jest wyrazem tęsknoty za Bogiem, za pełnym miłości Odkupicielem - mówił hierarcha.

 

Peregrynację znaków ŚDM rozpoczęła Eucharystia. - Z radością witamy krzyż Światowych Dni Młodzieży na naszej lubelskiej ziemi, tu w Garbowie skąd wyrusza na wędrówkę po naszej archidiecezji jako znak zbawienia i odkupienia, jak dowód radykalnej Miłości Boga do człowieka, jako wołanie o Miłość, która nie boi się ofiary, zapomina o sobie i otwiera się na drugich - wyjaśnił abp Budzik.

 

Hierarcha dodał, że ten krzyż jest darem św. Jana Pawła II dla młodzieży całego świata. - Ten prosty drewniany krzyż oznaczony bliznami został przekazany także Wam, abyście ludziom dzisiejszego świata nieśli ten krzyż, abyście im głosili, że warto żyć dla miłości - mówił do młodych abp Budzik.

 

W tym kontekście przypomniał, że krzyż od zawsze był ważnym elementem kultu chrześcijan. - Nigdy nie był dla nich martwym drewnem, ale drzewem pulsującym, pełnym życia i zbawienia - dodał. Dlatego zalecił młodym, aby kontemplowali krzyż, znak misterium odkupienia człowieka.

 

Metropolita zwrócił też uwagę młodym, że wierność krzyżowi wpisana jest w Polską historię od niemal 1050 lat. - W przyszłym roku będziemy dziękować Bogu za łaskę chrztu naszego narodu. A wtedy razem z Chrystusem na polską ziemie przybyła Jego Matka, Maryja - mówił hierarcha, odnosząc się do ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, jako drugiego symbolu ŚDM.

 

- Naród polski wziął Maryję naprawdę do siebie. Przyjął ją i zbudował dla niej dom - kontynuował metropolita tłumacząc, że w naszej ojczyźnie jest tak wiele kościołów i sanktuariów maryjnych. Dodał, że w końcu jest ona patronką i królową Polski.

 

Na zakończenie abp Budzik zwrócił się bezpośrednio do młodzieży podkreślając, że jej zadaniem będzie nieść znaki Światowych Dni Młodzieży przez całą archidiecezję lubelską. - Niech krzyż naszego Pana stanie się naszym światłem i zbawieniem, a Maryja nauczy nas żywej, radosnej i apostolskiej wiary - prosił metropolita.

 

Znaki Światowych Dni Młodzieży: Krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani odwiedzą od 21 sierpnia do 5 września Grabów, Kazimierz Dolny, Wąwolnicę, Nałęczów, Kraśnik, Lublin, Lubartów, Świdnik, Łęczną, Krasnystaw oraz Chełm. Następnie zostaną przekazane diecezji płockiej.

Otwierany 2410 razy Źródło: ekai
Ocena   
  Zarejestruj / zaloguj się, aby oceniać
Komentarze   
Do tej pory nikt nie komentował
Twój komentarz   


Logowanie
Login
Hasło
Zakładanie konta
Wyróżnione teksty
Galeria naszego kościoła