Nawrócenie (1) - “epistrepho”
Dodano dnia 26.06.2008 08:49

W kilku odcinkach proponuję, aby spojrzeć pokrótce jak Pismo święte, szczególnie Nowy Testament, ujmuje sprawę nawrócenia. Jest to oczywiście problem bardzo szeroki. Przyjrzymy się podstawowym terminom biblijnym używanym na określenie nawrócenia. Analiza ich znaczenia pomoże nam z pewnością lepiej zrozumieć istotę rzeczywistości, którą wyrażają.


Konkretnie zajmiemy się trzema terminami: epistrepho, metanoeo, metamelomai.


Epistrepho - zmiana kierunku

Czasownik epistrepho, znany też w grece klasycznej, wyraża zmianę kierunku ruchu, zmianę drogi, postępowania. Odnosi się do sfery zewnętrznej - ruchu w sensie fizycznym, określając ruch docelowy i zwrócenie się do określonego punktu, przedmiotu. Dotyczy także dziedziny duchowej, a więc skierowanie woli człowieka ku drugiemu, ku określonym wartościom. Może więc określać taką orientację, której celem jest wewnętrzne przylgnięcie, dążenie do jedności.


Hebrajskim odpowiednikiem greckiego epistrepho jest szub. Rdzeń szub występuje w ST w formach czasownikowych ponad 1000 razy (z tego w Księdze Jeremiasza ponad 100 razy), rzadko natomiast jest używany w formach rzeczownikowych i przymiotnikowych. Termin szub jako czasownik wyraża ruch z konotacją zmiany kierunku, powrotu do tego (kogoś / czegoś, kogo / co się opuściło, od kogo / czego się odeszło). Ten zewnętrzny aspekt związany z ruchem przyjmuje także znaczenie metaforyczne, duchowe, moralne. Jak ważne jest to słowo u proroków, świadczy fakt, że czasem stosowana jest pewna gra słów: Wróć odstępco - nawróć się, który się odwróciłeś. Oto przykłady z Księgi proroka Jeremiasza:


Jr 3,12 - Idź i głoś następujące słowa ku północy: Wróć, Izraelu-Odstępco (szubah meszubah Israel) - wyrocznia Pana.


Jr 3,14 - Wróćcie, synowie wiarołomni (szubu banim szobabim) - wyrocznia Pana - bo jestem Panem waszym i przyjmę was...


Treść, jaka wiąże się z czasownikiem epistrepho i jego hebrajskim odpowiednikiem szub, dotyczy „kierunku", czyli orientacji życia, a konkretnie powrotu do tego, kto wzywa, a od kogo wzywany uprzednio się odwrócił.


W następnym odcinku podejmiemy dalszy ciąg.


Bp ZbK

Otwierany 5087 razy Źródło: radiopodlasie.pl Autor: admin
Ocena   
  Zarejestruj / zaloguj się, aby oceniać
Komentarze   
Do tej pory nikt nie komentował
Twój komentarz   


Logowanie
Login
Hasło
Zakładanie konta
Wyróżnione teksty
Galeria naszego kościoła