Łęczna 2024r   
Rozważania Drogi Krzyżowej EDK 2024r - STACJA II
Dodano dnia 11.03.2024 20:20
JEZUS BIERZE KRZYŻ
NA SWOJE RAMIONA

Życie jest nie tylko dane, ale i zadane. Ważne jest to, gdzie się rodzimy i wychowujemy. Ale jeszcze ważniejsze jest to, co z tym robimy. Własne życie należy wziąć na swoje barki, a nie oglądać się na innych. Jako dzieci mamy w sobie niezwykłą żywotność. Chce nam się żyć, działać, uczyć i wygrywać. A jak to było z Karolem?
Kolega Karola: Fakt, że w niektórych klasach siedzieliśmy razem, powodował, że odrabialiśmy lekcje razem, zawsze w domu Lolka, w kuchni, do której wchodziło się z wewnętrznego balkonu na I piętrze. Ta wspólna praca dawała mi osobiście bardzo dużo. Karol był niezwykle solidny i systematyczny w nauce i to mi się udzielało. Choć daleko mi było do niego. Odrabialiśmy wszystkie lekcje zadane na następny dzień - i te
ważne, i mniej istotne. Zawsze uczyliśmy się materiału z ostatnich lekcji. Po przepracowaniu każdego przedmiotu Lolek wychodził do drugiego pokoju i i stamtąd po chwili wracał. Kiedyś drzwi były niedomknięte i zauważyłem, że Lolek modli się na klęczniku...
Relacja obserwatora: Wojtyłowie prowadzili bardzo uregulowany tryb życia. Rankami chłopiec szedł do szkoły, później był obiad w restauracji Banasia, następnie miał dwie godziny czasu wolnego (piłka nożna, biegi, a w deszczowe dni ping-pong w Domu Katolickim obok kościoła). Po południu odrabiał lekcje, jadł kolację i szedł na przechadzkę z ojcem. Obaj lubili piesze wędrówki i większość dni świątecznych (po kościele) spędzali na włóczędze po okolicach Wadowic.

.

Refleksja: Jak to podsumować? Codziennie odrabiał lekcje. Wszystkie. Po każdym przedmiocie klękał i się modlił. Niesłychane. W ciągu dnia miał różnorodne zajęcia - szkołę, naukę, sport, zabawę, kolegów, modlitwę. Również wyprawy w góry, przygody. Żył w wielu wymiarach. Każdy kolejny dzień go kształtował, budował. Każdy sprawiał, że Karol „stawał się", był twórcą swojego życia.

 

Panie Jezu, chcę być kowalem swojego losu. Chcę
twardo stąpać po ziemi, pracować, uczyć się, bawić,
rozwijać. Pomóż mi, abym konsekwentnie, każdego dnia
tworzył swoje życie. Bym się stawał.

 

 

Otwierany 126 razy
Ocena   
  Zarejestruj / zaloguj się, aby oceniać
Komentarze   
Do tej pory nikt nie komentował
Twój komentarz   


Logowanie
Login
Hasło
Zakładanie konta
Wyróżnione teksty
Galeria naszego kościoła