Tego roku kolejny raz spotkamy się na trasach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.
Podobnie jak w roku ubiegłym przygotowane trasy są zróżnicowane przede wszystkim pod względem ich długości.
Wszystkie jednak niezależnie od skali trudności są wezwaniem do pójścia śladami Chrystusa.
Nieważne jest czy wybierzesz tą najdłuższą - Zieloną Św.Piotra, czy pójdziesz trasa krótszą np. Czarną Św.Marii Magdaleny.
Ważne jest Twoje: TAK, Twoja decyzja, Twoje zmierzenie się ze słabościami, lękami, zranieniami.
Bo na każdej z tych tras spotkasz Tego, który Cię uleczy, który będzie z Tobą tu i teraz, Który pójdzie razem z Tobą Twoją codzienną droga krzyżową.
Wystarczy Twoje TAK, resztą zajmie się Jezus.
Rok 2018 jest rokiem Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Również na naszych Ziemiach Łęczyńskich miały miejsce walki Powstania Styczniowego.
Z historią tych wydarzeń można zapoznać się tutaj: http://narodowaleczna.blogspot.com/2016/01/powstanie-styczniowe-na-ziemiach_24.html
Aby zaznaczyć szczególną wartość tych wydarzeń organizatorzy tegorocznej EDK przygotowali dwie Trasy patriotyczne: Brązowa Patriotyczna Św. Brata Alberta i Brązowa II "Patriotyczna"- św. Brata Alberta.
.
Stacja VII na obydwu Trasach to Krzyż Powstańczy w Klarowskim Lesie.
Według relacji miejscowej ludności pochowani są tutaj dwaj powstańcy zmarli na wskutek odniesionych ran w walkach pod Zezulinem. Ta mogiła jest miejscem, w którym od lat organizowane są obchody kolejnych rocznic Powstania Styczniowego.
.
Stacja IX tegorocznej łęczyńskiej EDK to Krzyż Solidarności na skraju lasu w Ostrówku.
Ostrówek to miejsce powstania Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Lubelskiej. Dla upamiętnienia tego wydarzenia umieszczono tutaj krzyż i kamień pamiątkowy.
.
Przy krzyżu Stacji XIII Brązowej "Patriotycznej" - św. Brata Alberta zobaczymy tablicę
upamiętniającą bitwę pod Kaniwolą stoczoną przez powstańców styczniowych w dniu 23 lipca 1863 r. Zginęło 20-30 powstańców, których część pochowano na cmentarzu w Łęcznej. Jednak starcie w Kaniwoli dało sygnał i zapoczątkowało późniejszą udaną kampanię letnią, która mocno zdenerwowała cara. To była największa bitwa w województwie lubelskim, udział w niej wziął m.in. ks. Stanisław Brzóska.
.
Patriotyzm to umiłowanie ojczyzny, gotowość oddania swojego życia za jej wolność.
Te trzy Stacje tegorocznej EDK maja nam przypominać fakty historyczne. Ale nasza obecność na nich niech będzie modlitewnym wyrazem wdzięczności Panu za odzyskaną wolność. A pamięć o tych którzy odeszli w jej obronie niech wyraża się w modlitwie za ich dusze.
BÓG- HONOR - OJCZYZNA
To hasło niech będzie aktualne w życiu każdego z nas.
Otwierany 3342 razy
|
|
Autor: admin |