Duszpasterstwo   
„Projekt Źródło”
Dodano dnia 10.05.2015 08:58
Od marca ubr. archidiecezja lubelska przeżywa peregrynację relikwii Krzyża Świętego. W ramach nowej ewangelizacji towarzyszy jej „Projekt Źródło". Ta forma rekolekcji stawia sobie za cel nie tylko zwykłe spotkania w parafiach, ale przede wszystkim chce dotrzeć do ludzi oddalonych od Kościoła. Projekt zakończy się dopiero w 2019 r. w Puławach.

 

„Projekt Źródło" zaczął funkcjonować 6 marca ub.r., na początku Wielkiego Postu. To nic innego, jak rekolekcje o wymiarze ewangelizacyjnym, które poprzedzają peregrynację relikwii Krzyża Świętego. Relikwiarz to kopia Krzyża Trybunalskiego, którego oryginał znajduje się w archikatedrze lubelskiej. - Decyzją księdza arcybiskupa została podjęta peregrynacja we wszystkich parafiach archidiecezji. Parafie, począwszy od Chełma, a skończywszy na Puławach przeżyją te rekolekcje - mówi w rozmowie z KAI ks. Michał Zybała, koordynator projektu.

 

Spotkania rekolekcyjne trwają cztery dni, od czwartku do niedzieli. Prowadzi je naprzemiennie dwadzieścia ekip ewangelizacyjnych. - W czasie rekolekcji kulminacyjnym momentem jest przybycie do parafii Drzewa Krzyża Świętego, wobec którego dokonywany jest wybór Jezusa na Pana i Zbawiciela - mówi ks. Zybała. Następnie przez sześć dni relikwie przebywają w danej parafii. Uroczystego zakończenia peregrynacji dokonuje biskup, który przy tej okazji udziela sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży. Wszytko kończy się przekazaniem relikwiarza następnej parafii.

 

W ramach projektu „Źródło", proboszczowie mają do wyboru dwie formy rekolekcji: tradycyjną lub w postaci bloków rekolekcyjnych. Forma tradycyjna przewiduje Msze święte z kazaniem, ze świadectwem osób świeckich. Bloki rekolekcyjne nie są związane z liturgią, bo przewidują około 1,5h głoszenia Słowa Bożego z dłuższym świadectwem. - Staramy się do tego używać multimediów, czy innych metod które pozwolą na lepszą interakcję ze słuchaczami - mówi koordynator projektu.

 

Ponad dwa lata temu abp Budzik rozesłał zaproszenia do wspólnot, które miały zająć się ewangelizacją w archidiecezji lubelskiej. - Zjawiło się wtedy ponad sto osób, więc musiała nastąpić weryfikacja - mówi koordynator. Aktualnie w projekcie bierze udział dwadzieścia ekip ewangelizacyjnych. Każda z nich liczy około siedem osób, w tym jednego kapłana, który odpowiada za jej formację.

 

Koordynator zapytany o to kto może zostać ewangelizatorem podkreśla, że „każdy, kto doświadczył działania Boga na własnej skórze i jest w stanie się tym podzielić". Jego zdaniem nie da się wyszkolić ludzi od podstaw, aby głosili kerygmat. Dlatego organizatorzy zapraszają do współpracy ludzi z doświadczeniem głoszenia wiary. - Bardzo często są to ludzie z jakimś poważnym bagażem życiowym, których Jezus wyciągnął z poważnych trudności, grzechu lub zawirowań życiowych - precyzuje ks. Zybała.

 

Obecnie trwa przygotowanie nowych ewangelizatorów, którzy wzmocnią istniejące ekipy. Nowy nabór do ekip będzie organizowany każdego roku podczas jesieni. - Jeżeli ktoś czuje takie pragnienie, aby dzielić się swoją wiarą z innymi, a pochodzi z terenu naszej archidiecezji to we wrześniu 2015 roku będzie mógł rozpocząć swoją formację i ewangelizować - zachęca organizator.

 

Ks. Zybała zapytany o skutki i doświadczenie duszpasterskie wskazał na ciągle rosnącą integrację różnych wspólnot, z których podchodzą ewangelizatorzy. - Najważniejsze, że w poszczególnych parafiach powstają wspólnoty, które mogą dawać dalszą formację w parafii - dodaje.

 

Projekt "Źródło" zaczerpnął swoją nazwę z ewangelii św. Jana: „Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie - niech przyjdzie do Mnie i pije!" (J7, 37). Za projekt odpowiedzialny jest ks. Michał Zybała.

Projekt planowo ma zakończyć się pod koniec 2019 roku w Puławach. Więcej informacji na temat rekolekcji samego projektu „Źródło" można znaleźć na oficjalnej stronie Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Lubelskiej www.pj.lublin.pl i kontaktując się z koordynatorem, ks. Michałem Zybałą - pjlublin@gmail.com.

Otwierany 1516 razy Źródło: ekai
Ocena   
  Zarejestruj / zaloguj się, aby oceniać
Komentarze   
Do tej pory nikt nie komentował
Twój komentarz   


Logowanie
Login
Hasło
Zakładanie konta
Wyróżnione teksty
Galeria naszego kościoła