Duszpasterstwo   
Droga krzyżowa
Dodano dnia 20.02.2015 09:12
"Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Tobie, żeś przez krzyż i mękę Swoją odkupił świat!". Te słowa kojarzą nam się w szczególności z nabożeństwem odprawianym w kościołach w piątki Wielkiego Postu, a mianowicie z Drogą Krzyżową (łac. Via crucis). To piękne spotkanie się z Jezusem niosącym krzyż na kalwaryjskie wzgórze, gdzie oddał Swe życie za Ciebie i za mnie: nędznych grzeszników. Grzeszników, których Bóg ukochał do tego stopnia, że poświęcił za nich własnego Syna, aby nas przez Swoją Krew odkupił (J 3,16).

 

Treść Drogi Krzyżowej
Droga Krzyżowa to nabożeństwo pasyjne (łac. passio - pasja, męka), ukazujące w 14 stacjach odkupienie człowieka przez dobrowolną Mękę Chrystusa (por. J 10,18), dokonaną w Wielki Piątek. Droga Krzyżowa rozpoczyna się od Sądu Piłata, gdzie Jezus zostaje skazany na śmierć przez ukrzyżowanie (Mt 27,26), co w ówczesnych czasach było karą za największe zbrodnie oraz znakiem największej hańby ("przeklęty ten, kogo powieszono na krzyżu" por. Ga 3,13; Pwt 21,33). Kolejna stacja ukazuje nam Chrystusa, który na swoje ubiczowane ramiona bierze krzyż i wyrusza w stronę Kalwarii.

 

Stacja III to pierwszy upadek Odkupiciela. Następnie rozważamy bolesne dla Matki spotkanie z Synem niewinnie oskarżonym. Na pomoc utrudzonemu Mesjaszowi przychodzi Szymon z Cyreny - rolnik, którego przymuszono, aby niósł krzyż (Łk 23,26).

 

Następuje piękna chwila, gdy Jezus doznaje miłosierdzia od Weroniki, która ociera Jego twarz. Później Chrystus podczas tej najcięższej z dróg spotyka niewiasty opłakujące Go, które poucza i błogosławi (Łk 23,27-31). Następnie rozważamy kolejny upadek Jezusa, później hańbiące obdarcie z szat (Łk 23,34). Następuje najboleśniejszy moment, przybicie Jezusa do krzyża, po nim śmierć na krzyżu ("Jezus zawołał donośnym głosem: Ojcze, w Twe ręce powierzam ducha mojego". Po Tych słowach wyzionął ducha." Łk 23,46). Jezus składa z siebie samego ofiarę jako nieskalany Baranek Boży: oddaje życie dokładnie w tym samym czasie, gdy w świątyni jerozolimskiej kapłani zabijali baranki na ofiarę paschalną (por. Łk 23,44-46).

 

Stacja XIII to złożenie na łonie Matki martwego Syna. Zaraz potem Chrystus w pośpiechu zostaje pochowany w grobie (Łk 23,50-54). W ostatnich czasach często spotykana jest XV stacja Drogi Krzyżowej: Zmartwychwstanie Pana Jezusa.

 

Historia
Droga Krzyżowa w dzisiejszej formie została ułożona w XVII wieku. Jednak podobne misteria zapoczątkowane zostały jednak przez franciszkanów w Jerozolimie już w wiekach wcześniejszych (być może już w XII w.). Nabożeństwo to szczególnie rozwinęło się w Holandii i Włoszech; praktykowało go wielu świętych. Na powstanie Drogi Krzyżowej niewątpliwie wpłynął fakt odnalezienia relikwii Krzyża św., pielgrzymki wiernych do Jerozolimy jako miejsca związanego z życiem i śmiercią Chrystusa oraz pragnienie odtworzenia w kościołach chwalebnej i zbawiennej Męki Chrystusa.

 

Kalwarie
W kościołach katolickich na ścianach widnieją malowidła bądź obrazy przedstawiające te XIV stacji. Szczególną formą przeżywania Drogi Krzyżowej "w terenie", są Kalwarie - usytuowane na wolnym powietrzu (na zboczach gór) rekonstrukcje stacji drogi krzyżowej, odwzorowujące (często dokładnie) uliczki Jerozolimy. Najbardziej znane Kalwarie to: Kalwaria Zebrzydowska, Kalwaria Pacławska, Kalwaria Wambierzycka oraz nasza Kalwaria w Piekarach Śląskich.

 

Przebieg nabożeństwa
Podczas wspólnych nabożeństw Drogi Krzyżowej ministranci z krzyżem i świecami, wraz z wiernymi przesuwają się od stacji do stacji. Gdy odprawia się samemu te nabożeństwo, zaleca się, aby stacje przechodzić po kolei, z zachowaniem postaw (na słowa "Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste..." przyklękając). Po zapowiedzeniu przez prowadzącego numeru stacji oraz jej nazwy, wszyscy padają na kolana na słowa: "Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste...". Po rozważaniu można dodać: "Któryś za nas cierpiał rany, Jezus Chryste, zmiłuj się nad nami".

 

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, podobnie jak różaniec, jest gorąco zalecane przez Kościół. Wraz z pobożnym odprawieniem Drogi Krzyżowej (samemu lub wspólnie) wiąże się możliwość uzyskania odpustu zupełnego.

 

Warto również wspomnieć, że papież Jan Paweł II nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiał w każdy piątek i codziennie w Wielkim Poście.

Otwierany 1888 razy
Ocena   
  Zarejestruj / zaloguj się, aby oceniać
Komentarze   
Do tej pory nikt nie komentował
Twój komentarz   


Logowanie
Login
Hasło
Zakładanie konta
Wyróżnione teksty
Galeria naszego kościoła