Duszpasterstwo   
Czego nie powinieneś robić w czasie mszy
Dodano dnia 28.09.2022 09:26
.
Czego nie powinieneś robić w czasie mszy, 
a być może nawet o tym nie wiesz.


1.PUNKTUALNOŚĆ
Nie spóźniaj się na mszę świętą. Pamiętaj, że Bóg czeka, aby cię napełnić swoją miłością, ofiarować ci swoje przebaczenie i przytulić cię do swego serca; chce ci powiedzieć to, co dla twojego dobra powinieneś usłyszeć. Bóg przygotował dla ciebie szczególne miejsce przy swoim stole. Nie każ Mu na siebie czekać.

 

2.STOSOWNY UBIÓR
Kościół to nie plaża, kościół to nie siłownia, kościół to nie klub 😉 Przecież wiesz, o co chodzi 🙂

 

3.OKAŻ SZACUNEK
Jeśli przechodzisz przed ołtarzem, który symbolizuje Chrystusa, skłon się. Jeśli przechodzisz przed tabernakulum, gdzie znajduje się Chrystus, przyklęknij na kolano.

 

4.NIE ŻUJ GUMY
Nie jedz ani nie pij. Dopuszczalne jest jedynie picie wody w przypadku zaistnienia takiej konieczności lub z powodów zdrowotnych.

 

5.NIE ZAKŁADAJ NOGI NA NOGĘ
Taka postawa jest uważana za mało godną. Twoje ciało powinno wyrażać skupienie i modlitwę.


6.PRZECZYTAJ WCZEŚNIEJ CZYTANIA
Jeśli przed mszą świętą zapoznasz się z czytaniami liturgicznymi na dany dzień, może być ci potem łatwiej skupić się na nich podczas Eucharystii, a kiedy na chwilę się rozproszysz, nie stracisz wątku 😉

 

7.ZAANGAŻUJ SIĘ W LITURGIĘ
Jeśli czujesz się na siłach, nie bój się bezpośredniego zaangażowania w liturgię. Przed mszą idź do zakrystii i zaoferuj pomoc przy czytaniu albo zaśpiewaniu psalmu (z lekcjonarza nie czytaj czerwonych literek ani nie mów „pierwsze czytanie" czy „psalm responsoryjny"). Można też zgłosić się do czytania modlitwy wiernych.

 

8.NIE RÓB ZNAKU KRZYŻA PRZED EWANGELIĄ
Gdy kapłan lub diakon mówi „Słowa Ewangelii według...", należy skreślić trzy małe krzyżyki: na czole, na ustach i na piersi.

9.WIERZĘ
Gdy wyznanie wiary ma formę pytań, nie odpowiadaj w liczbie mnogiej. Celebrujący mszę może zapytać: „Czy wierzycie w Boga Ojca Wszechmogącego?". W tym przypadku nie odpowiadaj „tak, wierzymy", gdyż wiara jest aktem osobowym. Odpowiedz „wierzę".

 

10.NIE KLĘKAJ OD RAZU PO „ŚWIĘTY, ŚWIĘTY"
Należy poczekać, aż kapłan wyciągnie nad ołtarzem ręce, by poprosić Ducha Świętego, żeby przemienił chleb i wino w Ciało i Krew Chrystusa. To w tym momencie należy uklęknąć (gdy w użyciu są dzwonki, ich dźwięk wyznacza moment klękania wiernych). Chyba że lokalna tradycja nakazuje inaczej. Wtedy uszanujmy tradycję i klęknijmy na dzwonki ze wszystkimi innymi.

 

11.NIE SIEDŹ PODCZAS KONSEKRACJI
Jeśli nie jesteś w stanie uklęknąć podczas przeistoczenia, pozostań w pozycji stojącej. Jednak nigdy nie siedź, chyba że twój stan zdrowia nie pozwala na inną postawę.

 

12.NIE WYPOWIADAJ NIC NA GŁOS PODCZAS KONSEKRACJI
Tekst konsekracji należy do księdza. Natomiast niektórzy po jego słowach wypowiadają na głos formułkę „Pan mój i Bóg mój", co może rozpraszać innych. Wypowiedz więc te słowa w ciszy.

 

13.NIE MÓW NA GŁOS: „PRZEZ CHRYSTUSA, Z CHRYSTUSEM I W CHRYSTUSIE..."
Te słowa także wypowiada jedynie celebrans/celebransi mszy świętej.

 

14.JEŚLI MASZ GRZECH CIĘŻKI, NIE PRZYSTĘPUJ DO KOMUNII
W takiej sytuacji warto przyjść do kościoła wcześniej i wyspowiadać się jeszcze przed rozpoczęciem Eucharystii. Pamiętaj też o zachowaniu postu eucharystycznego (nie jedz i nie pij godzinę przed Komunią; nie dotyczy to wody).

 

15.KOMUNIA OD KSIĘDZA CZY SZAFARZA - TAKA SAMA
Jezus jest obecny w konsekrowanej Hostii niezależnie od tego, czy trzyma ją kapłan, czy nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej, który jest osobą przygotowaną i autoryzowaną przez Kościół do tego, by rozdawać Ciało Chrystusa. Komunię przyjmuje się w postawie klęczącej lub stojącej, do ust albo na rękę. Warto dostosować się do lokalnego zwyczaju, a w dobie koronawirusa - do zaleceń sanitarnych!

 

16.PO PRZYJĘCIU KOMUNII NIE ROZMAWIAJ Z INNYMI
Wróć na swoje miejsce i porozmawiaj z Bogiem. Jeśli nie przyjąłeś Komunii Świętej, przyjmij Ją w duchu i porozmawiaj z Panem. Między pieśnią na komunię, a pieśnią na uwielbienie warto zadbać o chwilę ciszy - na osobistą modlitwę.

 

17.WYŁĄCZ KOMÓRKĘ
Podczas mszy świętej nie zaglądaj do telefonu, nie wysyłaj SMS-ów, nie odbieraj połączeń i nie rozmawiaj przez telefon, gdyż to rozprasza i ciebie, i przeszkadza innym osobom. Poświęć całą swą uwagę Bogu.

 

18.PILNUJ SWOICH DZIECI
Naucz je korzystania z domu Ojca i odpowiedniego zachowania podczas mszy świętej. Spróbuj znaleźć takie rozwiązanie, żeby obecność maluchów na Eucharystii nie była dla innych wiernych mocno uciążliwa.

 

19.NIE WYCHODŹ Z KOŚCIOŁA PRZED KOŃCEM MSZY
Nie trać końcowego błogosławieństwa, podczas którego kapłan w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego wysyła cię w świat, abyś był Bożym świadkiem. Wyjdź z kościoła z pragnieniem wznoszenia w świecie Jego królestwa miłości.

 

20.POROZMAWIAJ Z KSIĘDZEM
Nie bój się rozmowy z księdzem po mszy, jeśli w celebrowanej liturgii lub homilii coś ci przeszkadzało, jeśli uważasz, że coś powinno zostać powiedziane albo zrobione inaczej lub czegoś nie rozumiesz. Ty też jesteś odpowiedzialny za liturgię! 🙂

 

 

Otwierany 145 razy Źródło: https://pl.aleteia.org/
Ocena   
  Zarejestruj / zaloguj się, aby oceniać
Komentarze   
Do tej pory nikt nie komentował
Twój komentarz   


Logowanie
Login
Hasło
Zakładanie konta
Wyróżnione teksty
Galeria naszego kościoła