Duszpasterstwo   
10 faktów na temat twojego Anioła Stróża
Dodano dnia 02.10.2019 10:41
Kim jest tajemnicza istota, której wizerunek jako dziecko miałeś zawieszony nad łóżeczkiem, a teraz ten sam wizerunek zawieszasz nad łóżeczkiem swojego dziecka? Czy naprawdę wierzysz, że każdy ma swojego Anioła Stróża, który nas nie opuszcza? Anioła, o którym swoim uczniom opowiadała Pan Jezus: „Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie" (Mt, 18, 10).

 

Oto 10 faktów, które powinieneś wiedzieć o swoim Aniele Stróżu:

 

1.Każdy ma Anioła Stróża

Opiekuna zesłanego przez Niebiosa posiada każdy, nawet osoba niebędąca chrześcijaninem: Każdy człowiek otrzymał swojego Anioła Stróża. Jest to zgodne z nauczaniem zawartym w Piśmie Świętym, z dziełami świętego Tomasza z Akwinu, Bazylego czy też Hieronima. Fakt ten potwierdzają również doświadczenia osób nie będących chrześcijanami, które wierzą, że pomógł im właśnie ich Anioł Stróż.

 

2. Anioły nie posiadają ciała

Anioły są czystymi duchami, zatem nie posiadają ciała. Jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, anioły mogą przyjąć postać człowieka, ale jest to dość rzadkie. Właśnie z uwagi na brak ciała, przy pomocy którego mogłyby się komunikować, anioły porozumiewają się poprzez błyskawiczne przesyłanie myśli.

 

3. Anioł Stróż został powołany na początku Twojego życia

Zgodnie z nauczaniem zawartym w Katechizmie Kościoła Katolickiego: „Życie ludzkie od początku aż do śmierci jest otoczone opieką i wstawiennictwem aniołów. Każdy wierny ma u swego boku anioła jako opiekuna i stróża, by prowadził go do życia" (KKK, 336).

Stwierdzenie to według niektórych, jak na przykład świętego Anzelma, dowodzi, że aniołowie są powoływani w momencie zjednoczenia ciała i duszy w łonie matki. Jeśli jest to prawda (nie istnieje dogmatyczna deklaracja w tej sprawie i dlatego jest to przedmiotem debaty), można założyć, że kobiety w ciąży mają dwóch Aniołów Stróżów, opiekunów ich samych oraz dziecka.

 

4. Anioł Stróż posiada imię, ale nadane mu wyłącznie przez Pana Boga

„Praktyka nadawania imion Aniołom Świętym nie powinna być pochwalana, za wyjątkiem przypadków Gabriela, Rafaela i Michała, których imiona są zawarte w Piśmie Świętym" (Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii, 2001, pkt 217).

Uzasadnieniem takiego stanowiska jest swego rodzaju władza nad drugą osobą, która wiąże się ze znajomością jej imienia. Jeśli znam twoje imię mogę cię wezwać, kiedy tego potrzebuję, zatem posiadam nad tobą pewną moc. Człowiek jednak nie ma żadnej władzy nad Aniołem Stróżem, który odpowiada tylko przed jednym dowódcą - Panem Bogiem. Możemy prosić o jego pomoc i wsparcie, ale nie jest on „na każde nasze zawołanie".

Kościół zniechęca nas do nadawania imion naszym Aniołom Stróżom, ponieważ nawet w czasie naszych modlitw może pojawić się określenie, które nie jest natchnione przez Pana Boga. Może być to efekt wpływu diabła lub naszych własnych ludzkich myśli. Pamiętajmy, że tylko trzy imiona anielskie zostały potwierdzone w Piśmie Świętym (Gabriel, Rafael i Michał). Dlatego właśnie każde inne imię jakie przyjdzie nam na myśl jest trudne do potwierdzenia jako natchnione przez Pana Boga.

 

5. Anioły nieustannie komunikują się z Panem Bogiem

Nawet kiedy anioły opiekują się ludźmi czczą Boga i otrzymują cokolwiek Bóg chce, by wiedziały. Z uwagi na to, że anioły są istnieją poza naszą przestrzenią mogą uczestniczyć w więcej niż jednej sprawie w każdym momencie. Oznacza to, że działają wśród nas bez opuszczania Nieba.

 

6. Nie ma dwóch takich samych Aniołów

Każdy anioł jest unikalny i różni się od pozostałych tak bardzo, że może być uznany za odrębny gatunek. Posiada w związku z tym swoją własną i bardzo odmienną osobowość.

 

7. Anioły nigdy się nie nudzą

Ponieważ istnieją poza naszą czasoprzestrzenią, anioły nie mają poczucia chronologicznego czasu. Oznacza to, że na nic nie czekają i nie mogą się nudzić, stanowią bowiem część niematerialnego świata. Warto pamiętać, że szczególnie Anioł Stróż nie może się nudzić, ponieważ przedmiotem jego uwagi jest właśnie człowiek, a ludzie się nie kończą, ale wciąż trwają dalej.

 

8. Anioły są piękniejsze niż możemy sobie wyobrazić

Są one bardziej podobne do Boga niż ludzie, są zatem piękniejsze niż ludzie, ponieważ Bóg jest Pięknem. Wielu artystów próbuje uchwycić piękno aniołów, jednak są oni z góry skazani na porażkę, ponieważ nikt i nic na świecie nie może opisać lub przedstawić tego piękna.

 

9. Nie staniesz się Aniołem Stróżem kiedy umrzesz

Wbrew powszechnemu przekonaniu nie mamy możliwości przemienić się w anioła po śmierci. Po śmierci możemy na chwilę oddzielić się od naszych ciał, ale na nowo się z nimi zjednoczymy pod koniec czasów. Nie stajemy się aniołami w okresie oczekiwania. Wszystkie Anioły Stróże zostały stworzone na początku czasów, w jedynym momencie stworzenia.

Warto zapamiętać słowa Pana Boga zawarte w Księdze Jeremiasza: „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię, prorokiem dla narodów ustanowiłem cię" (Jr, 1, 5).


10. Anioł Stróż istnieje, by ci pomagać

Czy kiedykolwiek obudziłeś się w środku nocy i wpadł ci do głowy pomysł, który musiałeś niezwłocznie zapisać, żebyś nie zapomniał o tym rano? Czy zostałeś kiedyś zainspirowany, aby zrobić coś wykraczającego poza twoje przyzwyczajenia i okazało się to niezwykle owocne?

Katechizm opisuje Anioła Stróża jako „pasterza", który ma nas chronić i prowadzić do życia wiecznego. Jego głównym zadaniem jest pomaganie nam w dostaniu się do Nieba. Każdy powinien codziennie modlić się do swojego Anioła Stróża i prosić go o pomoc w potrzebie.

Aniołowie posiadają moc myślenia (są świadomi) i siłę wyboru (mają wolną wolę); dlatego pragną dla nas dobra, które jest precyzyjną definicją miłości. Anioły nie mają innego celu jak doprowadzić nas do Nieba, do którego przynależymy.

 

Czy pamiętasz modlitwę do swojego Anioła Stróża? Może warto oprócz wierszyków nauczyć swoje dziecko modlitwy do Anioła Stróża?

 

Dla przypomnienia:


„Aniele Boży, stróżu mój,

Ty zawsze przy mnie stój.

Rano, wieczór, we dnie, w nocy

Bądź mi zawsze ku pomocy,

Strzeż duszy, ciała mego,

zaprowadź mnie do żywota wiecznego.

Amen."

 

 

Otwierany 223 razy Źródło: https://pch24.pl/
Ocena   
  Zarejestruj / zaloguj się, aby oceniać
Komentarze   
Do tej pory nikt nie komentował
Twój komentarz   


Logowanie
Login
Hasło
Zakładanie konta
Wyróżnione teksty
Galeria naszego kościoła