Codziennik   
Echo Ewangelii
Dodano dnia 27.02.2008 12:06
Niedziela Dobrego Pasterza
22.04.2018r
Jana 10, 11-18

 

 

Jezus powiedział: Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; najemnik ucieka, dlatego że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej zagrody. I te muszę przyprowadzić, i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz. Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja sam z siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca».

 

 

 

 

Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Naprawdę? Który pasterz poświęci własne życie za zwierzęta? Oczywiście będzie je bronił przed wilkiem, ale ostatecznie wybierze ratowanie swojego życia, nie owiec. Przepaść między Bogiem a człowiekiem jest nieskończenie większa niż między pasterzem a owcami. W Wigilię Paschalną kapłan wyśpiewuje w Exultecie zachwyt nad tą niezrozumiałą Bożą miłością: O, jak niepojęta jest Twoja miłość: aby wykupić niewolnika, wydałeś swego Syna! A my tak często jesteśmy przyzwyczajeni do tego szokującego faktu, uznajemy go za oczywisty. Czy dziękujesz Bogu za Jezusa, za dar odkupienia? Czy nie przyzwyczaiłeś się do tego, nie lekceważysz tej ofiary, czy Twoje serce nie stało się oziębłe i niewdzięczne?
znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca - cóż za porównanie! Tak jak Jezus zna Ojca - czyli w niepojęty dla nas sposób, w relacji niesamowicie intymnej, bliskiej, pełnej ofiarnej, czystej i gorącej miłości - tak samo Jezus zna Ciebie i chce, byś Ty znał Jego! Twoja relacja z Jezusem ma być na podobieństwo relacji Ojca i Syna! Takiej chce sam Bóg, taką zaplanował, wymarzył dla Ciebie. Św. Paweł w liście do Efezjan wykrzykuje hymn uwielbienia: Niech będzie błogosławiony Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa (...) W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa. (Ef 1, 3.5.) Twoim powołaniem życiowym nie jest być porządnym, nie grzeszyć. Przed założeniem świata zostałeś wybrany, by żyć dla Boga, w relacji tak pięknej i bliskiej, że ludzki język nie potrafi tego opisać. Tak, by Jezus mógł powiedzieć o Tobie: Mój/ Moja zna mnie tak, jak ja znam Ojca. Chwilę dalej Jezus mówi: Ja i Ojciec jedno jesteśmy. I chciałby powiedzieć Ja i ...(Twoje imię) jedno jesteśmy. Co Ty na to? Czy też tego pragniesz? Czy Mu pozwolisz?

 

Otwierany 26091 razy Źródło: onjest.pl Autor: o. Mieczysław


Logowanie
Login
Hasło
Zakładanie konta
Wyróżnione teksty
Galeria naszego kościoła