Z życia parafii   
Peregrynacja relikwii Krzyża św.
Dodano dnia 12.05.2015 09:06
Owocem Roku Wiary w naszej Archidiecezji będzie peregrynacja Krzyża Świętego, która rozpocznie się 15 marca 2014r. Po diecezji peregrynować będzie kopia Łaskami słynącego Krzyża Trybunalskiego z lubelskiej Archikatedry. W jego drzewcu zostały umieszczone relikwie drzewa Krzyża. Peregrynacja potrwa pięć i pół roku, zakończy się około sierpnia 2019 roku w dekanacie Puławy. Przypadnie na czas, kiedy nasza 
Archidiecezja i region będą przeżywać ważne rocznice:

 

W roku 2014:
- 300 lecie utworzenia seminarium duchownego w Lublinie,

W roku 2015:
- 210 rocznica powstania diecezji lubelskiej
- 250 rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Chełmskiej,

W roku 2016:
- 1050 rocznica Chrztu Polski,

W roku 2017:
- 700 lecie założenia Miasta Lublin
W roku 2018:
- 100 lecie przeniesienia KUL do Lublina /do gmachu obecnego Seminarium Duchownego/

W roku 2019:
- 450 lecie Unii Lubelskiej

 

Pielgrzymka Krzyża Trybunalskiego, tak mocno związanego z naszym miastem, wpisuje się w przezywanie tych rocznic, szczególnie w 210 rocznicę powstania diecezji lubelskiej oraz 700 lecie założenia Miasta Lublin. Rekolekcje kerygmatyczne, które będą towarzyszyły peregrynacji będą szczególną okazją do odnowienia wiary i przymierza chrzcielnego w kontekście zbliżającej się również 1050 rocznicy chrztu Polski.

 

HISTORIA KRZYŻA TRYBUNALSKIEGO

Lubelska fara, która przez kilka wieków górowała na placu Po Farze, posiadała bogate wyposażenie. Przekonujemy się o tym odnajdując różne przedmioty, które uległy rozproszeniu. Niektóre z nich trafiły do dzisiejszej archikatedry, m.in. krzyż trybunalski. Krucyfiks znajduje się w kaplicy Najświętszego Sakramentu. Powyżej niego widnieje ozdobny napis:

 

„TEN CUDOWNY KRZYŻ TRYBUNALSKI DO R. 1727 POZOSTAWAŁ W TRYBUNALE LUBELSKIM, PÓŹNIEJ DO R. 1832 W KOLEGIACIE ŚW. MICHAŁA, ODTĄD ZAŚ W TEJ KAPLICY. O JEZU, MIŁOSIERDZIA".

 

Jak głosi napis, krzyż pierwotnie przechowywany był w siedzibie Trybunału Koronnego zbierającego się w dawnym ratuszu miejskim. Krzyż ufundował Jan lub Tomasz Zamoyski. Podczas sesji znajdował się w sali posiedzeń. Na niego przysięgali adwokaci broniący stron w sprawach sądowych. Po sesji przenoszony był, być może, do kaplicy, gdyż w sali obradowała wówczas rada miejska - mówi Marianna Dobrowolska, kierownik Muzeum Historii Ratusza i Trybunału Koronnego.

 

W trakcie posiedzenia 9 maja 1727 roku woźny Hadrowicz zauważył łzy płynące z oka Chrystusa. Spostrzeżeniem tym podzielił się z uczestniczącym w rozprawie ks. Byszewskim, który oznajmił, że stał się cud. Chociaż biskupi nie zajęli w tej sprawie oficjalnego stanowiska, odtąd krucyfiks w powszechnej opinii uznawany był za cudowny. Postanowiono znaleźć dla niego godniejsze miejsce. Krzyż, nazwany trybunalskim, przeniesiono wówczas do fary, gdzie przebywał ponad sto lat.

 

W zbiorach Muzeum Lubelskiego przechowywany jest miedzioryt wykonany w tym okresie, opatrzony podpisem: „Wizerunek Ukrzyżowanego P. Jezusa w Kolegiacie Lubelskiej z Ratusza przeniesionego 1727. Łaskami po dziś dzień słynącego". W 1832 roku krzyż z niszczejącej kolegiaty św. Michała trafił ostatecznie do katedry.

Otwierany 2885 razy
Ocena   
  Zarejestruj / zaloguj się, aby oceniać
Komentarze   
Do tej pory nikt nie komentował
Twój komentarz   


Logowanie
Login
Hasło
Zakładanie konta
Wyróżnione teksty
Galeria naszego kościoła